Kadir Kasim | Freelance Code Developer

kadir kasim


Yıldız Teknik Üniversitesi Mezunu

Matematik Mühendisi

Yazılımcı

California - Kütahya - İstanbul - Maryland güzargahında 29 yıllık göçebe bir yaşam

Kız labrador babası

Kitapsever keyif insanı

Kendini yargılamak başkalarını yargılamaktan daha güçtür. Kendini yargılamayı başarabilirsen gerçek bir bilgesin demektir.

Küçük Prens

Spoiler içerir

Kafka, yazım tarzı itibariyle okuru, kendi dünyasına çeken, okura da aynı hisleri yaşatan bir yazardır. Hikayeye ve konuya çoğu yerde anlam veremeyebilirsiniz ama kendinizi bir belirsizlik ve sıkıntı halinin içinde bulursunuz okurken. Kafka’yı Kafka yapan da budur. Bir yazarın ne anlattığından çok nasıl anlattığıdır önemli olan ve herkesin Kafka’nın hikayelerinden çıkarımı farklıysa da duygu dünyasındaki değişiklik aynı yöndedir aslında.

Dönüşüm, sabah 8 aksam 5 işine gidip gelen; annesi, babası ve kız kardeşiyle yaşayan, dahası onlara bakan, onların geçimini sağlayan Gregor Samsa’nın bir sabah bir böcek olarak uyanmasıyla başlar.

Çoğunluk, modern zamanların ve modern çalışma hayatının insanları insan olmaktan çıkardığı, çalışma düzeninin sizi bir böceğe dönüştürdüğü, değersizleştirdiği vb. anlamlar çıkarmıştır kitaptan ve genelde eleştiriler de bu çerçevede toplanır.

Benim dikkatimi çeken kısmı ise aile olgusuna ilişkin tüm pembe yalanları yüzümüze çarpmasıdır.

Gregor Samsa, kız kardeşine oldukça düşkündür ve kız kardeşi de ona elbette. Aynı şekilde anne ve babası da çok severler Gregor’u. Neden sevmesinler ki? Her gün çalışıp, ailenin gelirini sağlar, düzenli ve ahlaklıdır.

Ama bir gün dev, çirkin bir böcek olarak uyanmasıyla işler değişir.

Gregor, uyanır uyanmaz başına ne geldiğini ve neden geldiğini anlamaya çalışmadan işe gitmeye çalışır, geç kaldığı için telaşlıdır ve işe gideceğini anlatmaya çalışır. Fakat bir böcek cırıltısından başka bir ses çıkmaz ağzından.

Önceleri kız kardeşi abisine yemek götürür, odayı temizlemeye çalışır, çeşitli yemekler sunar ve hangisini daha çok sevdiğini anlamaya çalışır, yani abisini hala önemsiyordur.

Annesi ise yemek vermek ya da temizlik için bile girmeye dayanamaz odasına. Başlarda bu görevi üstlenen kız kardeşi de bir yerden sonra dayanamaz ve bir hizmetçi tutarlar. Bir annenin, bir kız kardeşin yapamadığını, bir hizmetçi para karşılığı gocunmadan yapmakta, hatta onunla sohbet bile etmektedir.

Çok çarpıcı kısımlardan biri, kız kardeşinin keman çaldığı kısımdır. Aile, geçimini kolaylaştırmak üzere eve kiracı alır. Eve gelen genç adamlardan Gregor’un durumunu saklayacaklardır elbet, çünkü kiracıları kaçırmak istemez ve onları rahat ettirmek için ellerinden gelen en en üstün çabayı sergilerler. Bu amaçla, Gregor’un kız kardeşine keman çaldırırlar bir akşam. Gregor’un hayatta en sevdiği kişi, kız kardeşi; hayatta en sevdiği şeyse onun kemanını dinlemektir.

Fakat kiracıların gereken dikkat ve saygıyı göstermediklerini sezer, kız kardeşine beğenisini sunmak, onu dinlemek üzere binbir zorlukla hareket ederek kapıdan çıkar ve ağır ağır salona gider. Bunu gören aile, Gregor’un kiracıları kaçıracağı korkusuyla büyük paniğe kapılır, onu odaya geri göndermeye çalışırken kontrolü kaybeder ve Gregor’un çok kıymetli babası Gregor’u öldürmeye kalkar !

Anne buna engel olsa da babanın var gücüyle Gregor’un üstüne attığı elma nedeniyle büyük yara almasına engel olamaz.

O günden sonra Gregor hizmetçinin verdiği yemekleri yemez ve kendini ölüme terk eder. Ailesi ise bu duruma üzülmüşe benzemez, Gregor’un ölümü üzerine hizmetçiden, dev böcek bedeninden kurtulmasını isterler.

Çok kutsal aile, bir üyenin çalışamaz, bakıma muhtaç ve çirkin bir hale gelmesiyle onu dışlamış hatta yok etmeye çalışmıştır.

Burada ailenin davranışlarının gaddar ve olağan dışı olduğunu söylemek mümkün müdür?

Evin bir odasında dev bir böcek bulsanız, o böceğin gece kim olarak uyuduğu sizin için önemli olur muydu?

Olsa bile, onu günlük hayatınızın katlanılabilir bir parçası haline getirebilir miydiniz?

Onu kaybetmekten yine de korkar mıydınız?

Peki bu soruların cevabı “evet” değilse, bireylerin birbirini kayıtsız şartsız sevdiği ve benimsediği kutsal aile bağlarının varlığı, sorgulanmaya muhtaç değil midir ?

Yazan : Saime Atakan

Tartışma Başlatmak İster Misiniz ?

Eposta adresiniz paylasılmayacaktır..

Daha Önceki Yazılar