Kadir Kasim | Freelance Code Developer

kadir kasim


Yıldız Teknik Üniversitesi Mezunu

Matematik Mühendisi

Yazılımcı

California - Kütahya - İstanbul - Maryland güzargahında 29 yıllık göçebe bir yaşam

Kız labrador babası

Kitapsever keyif insanı

Kendini yargılamak başkalarını yargılamaktan daha güçtür. Kendini yargılamayı başarabilirsen gerçek bir bilgesin demektir.

Küçük Prens

Fırsat buldukça okuduğum kitaplarla ilgili düşüncelerimi paylaşmaya karar verdiğim bu kategoride, bahsedeceğim ilk kitap için hiç düşünmeden karar verdim. Simyacı daha önce defalarca okuduğum ve hala sıkılmadan okuyabileceğim ender romanlardandır.

Bilmiyorum sizde izlediğiniz bir filmi yada okuduğunuz bir kitabı daha sonra tekrar izlemek yada okumak istiyor musunuz ? Bu durum benim hayatımda neredeyse bir rutin. Daha önceleri bu tekrar tekrar izleme veya okuma isteğimi dert ediyordum. Problemli bir durummuş gibi hissediyordum. Ancak bir gün Ramiz Dayı’nın bir sahnesinde bu durumun problemli bir yanı olmadığını fark ettim. Neydi bu sahne diye soracak olursanız ; Ramiz dayı kızından ‘İki şehrin Hikayesi’ adlı kitabı getirmesini istiyor ve kızı kitabı getirirken babasına bu kitabı okumamış mıydın diye soruyor. Ramiz Dayı cevabında çok eskiden okuduğunu ancak insan değiştikçe kitaplarında değiştiğini bir kez daha okuduğunda sayfaların farklı şeyler söyleceğinden bahsediyor. Çok hoşuma gitmişti bu cevap çünkü o zaman neden bir kitabı tekrar okumak istediğimi ben kendime bu denli güzel açıklayamamıştım.

Ancak Simyacı da bu durum benim için farklı . Simyacı bana değişmemem gereken noktaları hatırlatan bir kitap. Bu yüzden sıklıkla sayfalarını çeviririm. Adeta bir kutsal kitap gibi sürekli çevremde olmasını istediğim tek kitap. Nedir bu kitabı benim için bu kadar değerli kılan diye merak ediyorsanız kitap hakkında detaya girmeden anlatayım. Simyacı özetle, İspanya'dan Mısır piramitlerine hazine aramaya giden Endülüslü bir çobanın felsefi hikayesidir. Bu kısacık roman bolca aksiyon bolca macera içerse de okurken aklınızda sizin kendi hikayeniz canlanacak. Sorular soracak, cevaplar arayacaksınız. Beğenip beğenmeyeceğinizi bilemem ama hayatınıza birgün değer katacağını eminim.

Ayrıca kitabın yazarı Paulo Coelho’nun bu romanı yazarken Mevlana’nın Mesnevi’sinden etkilendiği söylenmekte. Evet bence de bu olası gözüküyor. Simyacı temel düşünce olarak Mevlana’nın Defıne Arayan Adamın Hikayesi adlı öyküsüne çok benzemekte ve Mevlana’nın Coelho’dan asırlar önce yaşamış ve eserlerinin tüm dillere çevrilmiş olması etkilenmiş olma ihtimalini artırıyor.

Tartışma Başlatmak İster Misiniz ?

Eposta adresiniz paylasılmayacaktır..

Daha Önceki Yazılar