Kadir Kasim | Freelance Code Developer

kadir kasim


Yıldız Teknik Üniversitesi Mezunu

Matematik Mühendisi

Yazılımcı

California - Kütahya - İstanbul - Maryland güzargahında 29 yıllık göçebe bir yaşam

Kız labrador babası

Kitapsever keyif insanı

Yüzümden bir şeyler aktı aktı
İçim de menekşelendi Hilmi Bey
Gökyüzü gibi bir şey bu çocukluk
Hiçbir yere gitmiyor.

Edip Cansever

Arama motoru optimizasyonunda sayfa başlığı ve açıklaması kadar önemli bir konu da sayfa link (URL) yapılarıdır. SEO uyumlu linkler sayfa hakkında bilgi içeren anlamlı kelimelerden oluşturulur. Eğer bir blog sitesi üzerinde çalışıyorsanız SEO uyumlu linkinizi yazınızın başlığından türetebilirsiniz. Bu kullanıcılara sadece sayfanın linkini gördüklerinde bile sayfa hakkında bilgi sahibi olabilme kolaylığı sağlacaktır.

http://kadirkasim.com/seo-uyumlu-link-yapimi

Yukarıdaki örneğini gördüğümüz SEO uyumlu link bize sayfa başlığı ve açıklaması olmadan da sayfanın ne hakkında olduğunu anlamamıza yardımcı oluyor.

Arama motorlarının fazlasıyla önem verdiği bu link yapılarını oluşturmak için izleyebileceğimiz bir çok yöntem mevcut. Biz bir blog sitesi üzerinde çalıştığımızı varsayarak bir örnekleme yapalım.

Yazılarımızı veritabanında kaydederken bir sütun daha oluşturup 'konu_link' gibi bir isimlendirme ile tanımlayalım. Blog sitelerinde sayfa başlığından seo uyumlu url oluşturma en çok kullanılan yöntemdir ve bizde öyle yapalım. Linklerimizi hazırlamak için Php'nin string işleme metodlarını tanıyor olmamız yeterli olacaktır. Bilmeyenler için hemen kısaca kullanacağımız metodlardan bahsedecek olursak;

str_replace() metodu string bir değerin içerisinde değiştirilmesini istediğimiz verilerin yerine konmasını istediğimiz verileri koyar.
strtolower() metodu girilen değerin harflerini küçük harflere çevirir.
preg_replace() metodu bir değerin içerisinde tanımlanan düzenli ifadeye göre değişiklik yapar.

Not: preg_replace() ile str_replace() metodları aynı işlemi yapıyormuş gibi gözüksede farklıdır ve eğer str_replace() metodunu kullanma imkanınız var ise kesinlikle str_replace() metodunu tercih ediniz.

Metodları da tanıdığımıza göre başlığımızı seo uyumlu linkte kullanacağımız şekline çevirelim.

$baslik = 'Bu link %100 "Seo" Uyumlu Mudur !@#$^&*?'; /* Önce türkçe karakterleri değiştirelim. */ $bul = array('Ç', 'Ş', 'Ğ', 'Ü', 'İ', 'Ö', 'ç', 'ş', 'ğ', 'ü', 'ö', 'ı', '%'); $yap = array('c', 's', 'g', 'u', 'i', 'o', 'c', 's', 'g', 'u', 'o', 'i', 'yuzde'); /* '%' işareti için özel bir tanımlama yaptım isterseniz bu kısmı geliştirebilir, değiştirebilirsiniz.. */ $degis = str_replace($bul, $yap, $baslik); /* Büyük harfleri küçültelim. */ $kucult = strtolower($degis); /* Harf veya rakam olmayan karakter setini boşluk ile değiştirelim */ $yeni = preg_replace("@[^A-Za-z0-9-_]@i", ' ', $kucult); /* Bir birimden fazla olan boşlukları düzeltelim */ $yeni = trim(preg_replace('/\s+/',' ', $yeni)); /* Ve son olarak boşlukların yerine - işareti koyalım */ $yeni = str_replace(' ', '-', $yeni); /* Başlığımızın son hali : bu-link-yuzde100-seo-uyumlu-mudur şeklinde olacaktır. */

Yukarıdaki kod bloğunu bir fonksiyon içerisine alırsak tüm başlıklarımızı hızlıca düzenleyebiliriz.

function urlHazirla($baslik){ $bul = array('Ç', 'Ş', 'Ğ', 'Ü', 'İ', 'Ö', 'ç', 'ş', 'ğ', 'ü', 'ö', 'ı', '%'); $yap = array('c', 's', 'g', 'u', 'i', 'o', 'c', 's', 'g', 'u', 'o', 'i', 'yuzde'); $degis = str_replace($bul, $yap, $baslik); $kucult = strtolower($degis); $yeni = preg_replace("@[^A-Za-z0-9-_]@i", ' ', $kucult); $yeni = trim(preg_replace('/\s+/',' ', $yeni)); $yeni = str_replace(' ', '-', $yeni); return $yeni; } <a href="kadirkasim.com/index.php?p=konu&link=konu-basligi"> Konu Başlığı </a>

Artık linklerimizi yukardaki gibi oluşturup get metodu ile verileri yakalayıp veritabanımızda aratabiliriz.

Tartışma Başlatmak İster Misiniz ?

Eposta adresiniz paylasılmayacaktır..

Daha Önceki Yazılar