Kadir Kasim | Freelance Code Developer

kadir kasim


Yıldız Teknik Üniversitesi Mezunu

Matematik Mühendisi

Yazılımcı

California - Kütahya - İstanbul - Maryland güzargahında 29 yıllık göçebe bir yaşam

Kız labrador babası

Kitapsever keyif insanı

-Öyleyse neden yüreğimi dinlemek zorundayım?
- Çünkü onu susturmayı hiçbir zaman başaramazsın.

Paulo Coelho
Simyacı

MAMP serverda çalıştığınız sayfada hata ve uyarıları görmek istiyorsanız yapmanız gereken şey php.ini dosyasından 'display_errors' özelliğini 'On' durumuna getirmek gerekiyor. Eğer hataları görüntülemek istemiyorsanız da bu özelliği 'Off' durumuna getirmek gerekiyor. O zaman php.ini dosyamızı bulalım ve 'display_errors' özelliğini istediğimiz gibi ayarlıyalım.

Öncelikle php.ini dosyamızı bulmak için aşağıdaki komutu herhangi bir sayfada çalıştıralım ve kullandığımız Php sürümünü ve php.ini dosyasının nerede olduğunu ögrenelim.

phpinfo();

Kodu çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü almanız gerekmekte.

Phpinfo()

Bu çıktıdan Php sürümünü, sunucu bilgilerini veya kurulu eklentileri öğrenebilirsiniz. Ancak bizim için şu anda gerekli olan kısım sadece 'Configuration File (php.ini) Path' olan satır. Buradan php.ini dosyanızın nerede olduğunu öğrendikten sonra bu dosyayı bir editor ile açmamız gerekmekte. Daha sonra yapacağımız işlemse son derece basit dosya içersinde arama yaparak 'display_errors' yazan satırı bulup hataları görüntülemek istiyorsak değerini On değilse Off 'a getirmek gerekiyor.

php.ini()

Şimdi MAMP sunucumuzu yeniden başlatmamız gerekiyor. Serverları açıp kapattıktan sonra ayarlarınız aktif olacaktır.

Eğer Tüm hata ve uyarıları görüntülemek istiyorsanız 'error_reporting' özelliğini E_ALL olarak tanımlamalısınız. Sadece tüm uyarıları görüntülemek isterseniz 'E_WARNING' , sadece hataları görüntülemek için ise 'E_ERROR' kullanılabilir.

Tartışma Başlatmak İster Misiniz ?

Eposta adresiniz paylasılmayacaktır..

Daha Önceki Yazılar