Kadir Kasim | Freelance Code Developer

kadir kasim


Yıldız Teknik Üniversitesi Mezunu

Matematik Mühendisi

Yazılımcı

California - Kütahya - İstanbul - Maryland güzargahında 29 yıllık göçebe bir yaşam

Kız labrador babası

Kitapsever keyif insanı

Kendini yargılamak başkalarını yargılamaktan daha güçtür. Kendini yargılamayı başarabilirsen gerçek bir bilgesin demektir.

Küçük Prens

Dostlarımız bizim için çok önemli, eğer hayatımızda bir değişiklik yapmaya karar verdiysek ve onları geçici olarak bırakamayacağımız kadar uzun bir süre için ülkeden ayrılıyorsak, onlardan vazgeçmek zorunda değiliz. Fakat olay bir uçak bileti almak kadar basit de değil ne yazık ki.

Bu süreç, genel olarak aşağıdaki basamaklardan ibaret,

  • Havayolu şirketine uçuş rezervasyonu yaptırma
  • Kuduz aşısı
  • İç ve dış parazit uygulamaları
  • Mikroçip takılması
  • Köpek pasaportu
  • Kuduz titrasyon (Avrupa ülkeleri için)
  • Tarım müdürlüğünden izin belgesi alma

Prosedür, gideceğiniz ülkeye göre değişmekle birlikte tüm ülkeler tarafından aranan temel şart, yabancı ülkeye girmeden önce 6 ay ile 1 ay arasındaki süre içinde kuduz aşısının yapılmış, bu konunun aşı karnesinde açıkça belirtilmiş olması gerektiği.

Bizim konuya ilişkin tecrübemiz köpeğimizle yaptığımız Amerika yolculuğu oldu, o yüzden öncelikle Amerika’yı ve köpek prosedürünü anlatacağım. Fakat kedilerde de durum oldukça benzer.

Amerika, Avrupa ülkeleri ve İngiltere’ye göre çok daha kolay bir prosedüre sahip. Şöyle ki, kuduz titrasyon için gereken sancılı sürece gerek duymayacaksınız ve küçük dostunuza karantina uygulanmayacak.

1. Kuduz aşısı : 6-1 aylık süreç içinde yapıldığına emin olun. İç ve dış parazit aşılarını da 1-3 aylık süreç içinde yaptırın, bunların tamamını karneye işletin.

Türkiye’de kuduz aşılarının süresi genellikle 1 yıl olduğundan ve aşı türüne göre veterinerler geçerlik süresini hesaplayabildiğinden karnede geçerlilik süresi belirtme gereği duyulmaz. Fakat yurtdışına çıktığınızda “expration date”in tam ve açıkça belli olmaması halinde aşıyı tekrar uygulamak istiyorlar, bu nedenle veterinerinizden geçerlilik süresini açıkça belirtmesini talep edin.

2. Mikroçip : Küçük dostunuzun sahipliğini ve aşılarını gösteren, boynunun altına ve/veya köprücük kemiklerinin arasına takılan bir çiptir. Mikroçip ve takıldığı yer pasaporta/aşı karnesine İngilizce olarak işlenir. Türkiye’de henüz çok yaygınlaşmış olmasa da mikroçipin kayıp halinde bulunma ve hak sahipliği iddiası konusunda pek çok faydası vardır.

3. Pasaport : Güncel aşı karneleri zaten küçük dostunuzun kimlikleri gibi ve genellikle Türkçe/ İngilizce yazılı. Eğer böyle bir aşı karnesine sahipseniz pasaporta ihtiyaç duymayabilirsiniz ama biz her ihtimale karşı pasaportunu almıştık. Pasaport, veteriner tarafından hazırlanan, o güne kadar yapılan aşılarının kayıtlarının tutulduğu İngilizce evrak ve aslında aşı karnesinden bir farkı yok pratikte.

4. Tarım İl Müdürlüğü’nden alınacak izi : Son olarak, yolculuktan önceki 48 saat içinde bağlı olduğunuz Tarım ve Hayvan İl Müdürlüğü’ne aşı karnesi ve pasaportu ile gidip yurtdışına çıkış izni almanız gerekir. Gerekli görmeleri halinde köpeğinizi getirmenizi de isteyebilirler, telefonda teyit edebilir ya da önce evrak ile gidip, verecekleri talimata göre hareket edebilirsiniz.

5. Uçuş rezervasyonu : Bizi en çok zorlayan ve korkutan aşama, havayolu şirketiyle ilgili kısım olmuştu. Biletinizi alırken ya da online aldıysanız biletinizi aldıktan hemen sonra havayolu şirketini arayıp rezervasyon numaranızla yanınızda evcil hayvan taşıyacağınızı bildirin.

Tavsiyemiz, biletinizi almadan uçuşunuzu gerçekleştirmek istediğiniz sefere ilişkin olarak küçük dostunuzu alıp almayacaklarının garantisini almanız. Bileti almandan bu bilgiyi alırsanız olası bir aksilikte tam iade alamayacağınız bir bilete ödeme yapmamış olursunuz.

Her uçuşun belli bir hayvan kapasitesi var ve erken davranan kazanır desek, yanlış olmaz. Kapasite sınırının yanında, bazı hayvanları birlikte taşımadıkları için de erken rezervasyon yaptırmak önemli. Rezervasyonu yaptırırken köpeğinizin kafesle birlikte toplam ağırlığı sorulur. Tel kafesler kabul edilmez, plastik ve köpeğinizin içinde rahatça ayakta dikilebileceği ebatta bir kafes olması gerekir. Büyük boy bir plastik kafes, yaklaşık 11 -12 kio civarındadır. Havayolu şirketi sizden ağırlık istediğinde fazla söylemeniz sorun çıkarmaz ancak eksik söylemeniz halinde, uçağa alınmadan önceki son tartımda verdiğiniz ağırlıktan 4-5 kilo fazla çıkarsa onu uçağa almayabilirler ve sizin buna karşı başvurabileceğiniz bir yol da yok maalesef. Başta verdiğiniz kilo bilgisi oldukça önemli.

Orta boy ve büyük köpekleri yanınızda taşıyamıyorsunuz, bagaj bölümünde hayvanlar için ayrılmış kısma alıyorlar ve uçaktan indiğinizde sizi bekliyor oluyor. Rezervasyon gerekliliğinin bir diğer sebebi de zaten bu kısmın dostunuza uygun ısıya ve şartlara getirilmesi. Küçük köpeğiniz veya kediniz ise koltuğunuzun altında tutacağınız küçük kafesiyle, sizinle birlikte seyahat edebilir.

Ücret, Amerika için bir fazla bagaj ücreti Yani şu an için $300. Hiç bagajınız olmasa dahi küçük dostunuz fazla bagaj muamelesi görüyor ve ücretlendiriliyor. Bagajlarınızı verirken onu ve kafesi de tartıp check in sırasında size bir ödeme evrakı veriyorlar, bunu alıp havayolu şirketinin fazla bagaj gişesinde ödemeyi yapıp check-in’e devam ediyorsunuz.

Amerika için işlemler bu şekilde. Avrupa ülkeleri ise bu konuda daha sıkı, kuduz titrasyon istiyorlar ve bu da oldukça meşakkatli bir prosedür. Kuduz aşısı yapıldıktan 1 ay sonra köpeğinizden kan alınır ve bu örnek Ankara’daki merkeze gönderilir. Burada yapılacak test sonucu, posta yolu ile veterinerinize, ondan da size iletilir. Buradaki en büyük sorun zaman. Eğer kuduz titrasyon isteyen bir ülkeye çıkıyorsanız işleme en az 5 ay önceden başlamalısınız ki test sonucu yolculuk tarihine yetişebilsin. Tabi bir de mali külfeti var, her veteriner için değişen ücretler olup farklı yerleri arayarak bilgi alabilirsiniz.

Şimdiden küçük dostunuza ve size sorunsuz, eğlenceli bir yolculuk dileriz mutlu

Kedi Köpek ile Yurtdışı Seyahati üzerine yorumlar

Yazınız için çok teşekkür ederim. Hem çok yardımcı hem de açıklayıcı olmuş. Emeğinize sağlık. Yakın zamanda köpeğimle birlikte Amerika'ya uçmayı planlıyorum. Maalesef Amerika içinde de aktarma olacak. Aktarma sürecinde havayolu şirketi değişeceği için tekrar gümrük ve check in işlemleri olup olmadığı konusunda bilginiz var mı?

Yorumunuz için teşekkürler. Havayolu firmanız iletişime geçmenizde yarar var teknik olarak size en doğru bilgiyi onlar verecektir. Tecrübe etmedim ancak bildiğim amerika da ilk indiğiniz yerde köpeğinizi ve bavullarınızı alacaksınız daha sonra gümrük veya check-inden geçmeden bavullarınızı teslim etmek için belirtilen yere gidip bavullarınızı vereceksiniz. Amerika için de köpeğimle seyahat etmediğim için maalesef bu konu da net bir şey söyleyemiyorum.

Tartısmaya Katılmak İster Misiniz ?

Eposta adresiniz paylasılmayacaktır..

Daha Önceki Yazılar