Kadir Kasim | Freelance Code Developer

kadir kasim


Yıldız Teknik Üniversitesi Mezunu

Matematik Mühendisi

Yazılımcı

California - Kütahya - İstanbul - Maryland güzargahında 29 yıllık göçebe bir yaşam

Kız labrador babası

Kitapsever keyif insanı

Rüyalarınızı gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır.

Muhammed Ali

Apple gectigimiz ay 3 yeni telefonunu tanıttı. Tanıtım bir hayli hareketli gecti, iPhone X in Face ID teknolojisini tanıtan Craig Federighi ekran kilidini Face ID ile açmayı denedi ama başaramadı. Bu kötü sürprizin ardından Apple aşağıdaki açıklamayı yayınladı: Yetkililer, sahnedeki tanıtımından önce, insanlar içeride cihazı kullanıyorlardı ve Face ID sisteminin onların yüzlerini tanımaya çalıştığını fark etmediler. Bu kişiler Craig olmadığı için sistem birçok kez başarısız oldu. iPhone da tasarımına uygun olarak şifre girilmesini istedi. Face ID, tasarlandığı gibi çalıştı.Ancak bu açıklama Apple'ı sosyal medya da alay konusu olmaktan kurtarmadı. Hatta Huawei yaptığı paylaşımlarla Apple'ı fazlasıyla tiye aldı.

iPhoneX

Son yıllarda yaptığı güncelleme ve yeniliklerde beklediği tepkiyi alamayan, Avrupa satış rakamlarında ikinciligi Huawei'ye kaptıran, pazar payı küçülen Apple'da lansman da planlandığı gibi tamamlanamadı. Sektöre getirdiği yeniliklerle ün yapmıs olan apple 10. yılına özel olarak cıkardığı iPhone X ile neler vaad ediyor.

Touch ID Gitti Face ID Geldi

iPhoneX FaceID Scannings Points

iPhone 5S ten beri gelen Touch ID özelliği iPhone X ile tamamen kaldırıldı. Aslına bakarsanız kaldırılan sadece Touch ID değil 'home' tusu da tasarımdan cıkarıldı. Yani iPhone X neredeyse tamamen ekrandan olusan cercevesiz bir tasarıma sahip. Neredeyse; cünkü ekranın üst bölümünde kamera ve sensörlerin bulunduğu bir alan var. Bunun oyun oynarken veya video seyrederken rahatsız edici olacağı iddia ediliyor ancak test etme imkanımız henüz olmadı. 'Home' tusunun kalkması ile ana ekrana dönüş veya uygulamalar arası geciş ; Ana ekrana dönüş için acık olan uygulamada ekranın altından yukarıya doğru parmağımızı hızlıca kaydırmamız gerekiyor. Uygulamalara geçiş için parmağımızı kaydırdıktan sonra biraz beklememiz gerekecek. Bu konuda akıllara gelen problem ise bir web sitesinde yazı okurken ekranı hızlı kaydırırsak ne olacak ? Veya galeride eski bir resme ulaşmaya çabalarken başımıza neler gelecek ?

iPhoneX Screen Touchable

FaceID beraberinde güvenlik problemleri ile geldi. Tamam eski yüz tanıma uygulamaları gibi değil. Cünkü eski yüz tanıma uygulamaları gösterilen bir resimle bile geçilebiliyordu. TrueDepth kamerası ile 3 boyutlu algılama yapabilen sacınız , sakalınız uzasa , gözlük veya şapka taksanız dahi sizi tanıyabilen yeni iPhone böyle basit bir yöntem ile güvenlik zafiyeti vermiyor olabilir ama yapılan ikiz testinde FaceID basarısız oldu.

Bir diğer soru işareti ise kullanım kolaylığı. Bana kalırsa Apple ekran altı TouchID ile FaceID yi birleştirmeliydi. Çünkü FaceID yi kullanmak istemeyenler için hiçbir alternatif bulundurmuyor. Ayrıca TouchID ile masadaki telefonu hareket ettirmeden gelen bildirimi ve içeriğini rahatça görebiliyorduk.

iPhoneX TrueDepth Camera

TrueDepth Ön Kamera

Apple bu modelinde kamera özelliklerine farkedilir değişiklikler yaptı . Hemen hemen tüm kamera özelliklerini güçlendirdi. True Tone ekran teknolojisini de ilk defa iPhone modellerine taşıdı.  Bu özellik sayesinde ortam ışığı algılanıyor ve ona göre beyaz dengesi ayarı yapılıyor. Bu sayede daha konforlu bir ekrana sahip oluyorsunuz. iPhone X'in 60FPS'de 4K video çekimi yapabiliyor olması oldukça başarılı , bu özellik şuanda piyasadaki tüm modellerden daha iyi. iPhone X 1080p'de 240FPS ile ağır cekim video çekebilme yeteneğine sahip ki bu da piyasanin en güçlüsü demek. Portre modunda cekim ön kameraya da eklendi. Ayrica farklı ışık efectleri ile arkaplan nasıl olursa olsun siyah üzerine çekilmiş resimler elde edebiliyorsunuz.

iPhoneX TrueDepth Camera Effect

TrueDepth kamera ile hareketlerinizi ve sesinizi kullanarak animojiler olusturabilirsiniz. iMessage ile iPhone X'ler arasında kullanılabilen bu özellik eğlenceli anlar yaşatabilir. Hareketlerimizi 3 boyutlu izleyen TrueDepth kamera ile Snapchat ya da Instagram efektleri santim santim uzaktaymış gibi görünmeyecek artik.

iPhoneX Animoji

iPhone 7 den beri gelen Dörtlü True Tone flaşı geliştirilmiş Slow Sync sayesinde flaş zamanlaması mükemmele getiriliyor ve daha aydınlık çekimler yapılabiliyor.

Neural Engine (Sinir Motoru)

iPhoneX A11 Bionic Nerual Engine

Bana kalırsa iPhone X in en güçlü yeniliği olan A11 Bionic adını verdiği islemcisidir. Apple'ın tamamıyla kendisinin yapmış olduğu A11 Bionic yongasının içerisinde iki çekirdekli Neural Engine yer alıyor. Sinir Motoru saniyede 600 milyar işlem yapabiliyor. Apple'ın böyle bir motor eklemesinin nedeni tamamen enerji tasarufu. Optimize edilmiş ve Yapay Zeka ile desteklenmiş iki çekirdekli sinir motoru her şekilde işe daha çok yarıyor. GeekBench 4 testine göre çoklu çekirdek kıyaslamasında Samsung Note 8 6784 puan alabilirken iPhone X 10069 puan alarak gerçekten büyük bir fark atıyor. Tekli çekirdek testin de ise iPhone X 4188 ile yine Note 8 (1987) ve S8 (1991) e bariz bir üstünlük kuruyor.

iPhoneX geekbench4 coklu cekirdek kiyas iPhoneX geekbench4 coklu cekirdek kiyas

A11 Bionic işlemcisi, yapay sinir motoru sayesinde yapay zekaya ve öğrenme yeteneğine sahip. Apple’ın söylediğine göre A11 Bionic, A10 Fusion işlemcisine göre %25 performans artışı ve 2 saat daha uzun pil ömrü sunuyor. Ayrıca çoklu çekirdekte A10 Fusion’a göre %70 daha yüksek performans sağlayan A11 Bionic, grafik konusunda da %30 performans artışı gösteriyor.

Tartışma Başlatmak İster Misiniz ?

Eposta adresiniz paylasılmayacaktır..

Daha Önceki Yazılar