Kadir Kasim | Freelance Code Developer

kadir kasim


Yıldız Teknik Üniversitesi Mezunu

Matematik Mühendisi

Yazılımcı

California - Kütahya - İstanbul - Maryland güzargahında 29 yıllık göçebe bir yaşam

Kız labrador babası

Kitapsever keyif insanı

Rüyalarınızı gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır.

Muhammed Ali

Git birçok alanda kullanılabilir sürüm kontrol sistemidir. Hız odaklı, dağıtık çalışan, açık kaynak kodlu, versiyon kontrol ve kaynak kod yönetim sistemi olarak da tanımlanabilir.

Hepimiz genellikle çalışmalarımızın yedeğini alma hissi duyarız. Bu çok temel ve anlaşılır bir his olsa gerek. Hiç kimse emek verdiği projenin bir anda yok olmasını yaptığı bir hatayla çalışmaz hale gelmesini istemez. İşte Git , yaptığımız yedekleme veya güncelleme işlemlerini bir versiyon olarak oluşturmamızı, yeri geldiğinde bu sürümlere hızlıca geri dönmemizi sağlayan bir sistem. Toplu çalışılan projelerde kimin ne değişiklik yaptığını görmemizi de sağlar. Yani kısacası daha profesyonel yedekleme, geri yükleme ve takip imkanı tanıyor. Sürüm kontrol sistemleri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Git-Scm sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var Git sanki sadece yazılım projelerinde kullanılabiliyor gibi gözükebilir. Ancak hemen hemen bütün dosya türlerini desteklediği için bir çok alanda sürüm kontrolünde kullanılabilir. Yani Git tez yazarken de çizimler yaparkende kullanılabilen bir sistemdir.

git nedir nasıl kullanılır

Şimdi teoride Git'in nasıl çalıştığını inceleyelim. Yukarıdaki resim Git'in nasıl çalıştığını gösteren güzel bir şema.

Biz projemize Git'i dahil ettiğimizde hali hazırda çalıştığımız klasöre (Working Directory) , iki alan daha oluşacak. İlki Staging Area , geçiş alanı olarak türkçeleştirebiliriz. İkincisi ise Local Repository , yerel depo da denilebilir.

Çalışma alanımızda yaptığımız değişikler Git tarafından fark edilir ancak bir işlem uygulanmaz. Git deposuna bunları kaydedebilmemiz için önce geçiş alanına eklememiz gerekir. Git deposu sadece bu alandan gelen dosyaları depolar. Daha sonra bir versiyon veya yorum ekleyerek bu değişikleri local repoya işleriz. Böylece işlemimiz tamamlanmış olur ve istediğimiz zaman istediğimiz sürüme veya değişikliğe geri dönebiliriz.

Git ve GitHub, GitLab, Bitbucket

Şu anda teorikte Git'i kullanıyoruz ancak yaptığımız tüm sürümlemeler bizim bilgisayarımızda kalıyor. Eğer bir problemle karşılaşırsam ne olacak diyorsanız. Git ile dosyalarınızı uzak repositoryde de saklayabilirsiniz. İşte Git'in GitHub ile kesiştiği nokta tam olarak burası. Github , Git ile entegre çalışabilen uzak depo alanıdır. Yani Git ile aynı şey değildir. Üstelik uzak repo alanı hizmeti sunan tek platform da değildir. İsterseniz Github yerine GitLab veya Bitbucket gibi bu hizmeti veren başka platformlarda kullanılabilir. Hatta benim şu an için tavsiyem GitLab çünkü ücretsiz olarak Private Repository hizmeti veriyor.

Şimdilik sadece Git'in ne olduğundan bahsettik ilerleyen yazılarda Git Kurulumundan ve Komutlarından detaylı olarak bahsedeceğim.

Tartışma Başlatmak İster Misiniz ?

Eposta adresiniz paylasılmayacaktır..

Daha Önceki Yazılar