Kadir Kasim | Freelance Code Developer

kadir kasim


Yıldız Teknik Üniversitesi Mezunu

Matematik Mühendisi

Yazılımcı

California - Kütahya - İstanbul - Maryland güzargahında 29 yıllık göçebe bir yaşam

Kız labrador babası

Kitapsever keyif insanı

-Öyleyse neden yüreğimi dinlemek zorundayım?
- Çünkü onu susturmayı hiçbir zaman başaramazsın.

Paulo Coelho
Simyacı

Hepimiz için kodumuzu geliştirdiğimiz ortam son derece önemli. Öncelikle kod yazarken mutlu olmalıyız , çalıştığımız ortam bizim dikkatimizi dağıtmamalı hatta bize yardımcı olmalı. Bu yüzden kodumuzu yazdığımız platformun çok büyük önemi var. Peki bir Editor ile IDE arasındaki farkları tam olarak biliyor muyuz ? Yada kodumuzu bir IDE ile mi yoksa Editor ile mi geliştirmeliyiz ?

IDE (Integrated Development Environment) , Tümleşik Geliştirme Ortamının kısaltmasından geliyor. Aslında adından da anlaşılacağı gibi birden fazla geliştirme ortamının veya aracının bir araya getirilmesi : Editor, Derleyici, Hata Ayıklayıcı gibi .. Neredeyse bütün IDE'ler bir programlama dili veya framework için özel olarak geliştirilmiş platformlardır. Java için IntelliJ , .Net için Visual Studio veya Ruby için RubyMine örnek olarak gösterilebilir.

Editor ise programlama dilinden bağımsız olarak metni düzenlemek için geliştirilmiş araçlardır. Bir çok programlama dili için kullanılabilirler. Basit ve sade yapıdadırlar. Bu sebepten Editörler , IDE'lerden çok daha hızlıdırlar.

Bildiğim kadarıyla hala en hızlı editör Sublime Text ve sırf bu sebepten bile bir hayli kullanıcısı mevcut.

Ayrıca bir Editör kullanıcısı , kendi iş akışını , kendi kod düzenini oluşturmakta her zaman özgürdür. Eklediği eklentileri farklı dillerde kullanılabilir, kullandıkça editörünü kendisine göre modifiye edip , güçlendirebilir.

Eğer hızlı ve kararlı bir biçimde bir programlama dilinin derinliklerine doğru ilerlemek isterseniz o zaman IDE kullanmak daha mantıklı olacaktır. IDE çok daha hızlı ürün çıkartmanıza yardımcı olacak araçlarla donanmış olacak ve güçlü alt yapıları , eklentileri ile hızınıza hız katacaktır. Ancak genelde bir IDE kullanmaya alışmış yazılımcı farklı bir ortama geçtiğinde zorlanır.

Uzun lafın kısası Editör de IDE de yazılımcı için mutlu

Editor ile IDE Arasındaki Farklar üzerine yorumlar

Abi selam, konu çok faydalı bende senden gördüğüm Atom platformunda geliştirmelerimi yapıyorum, bir sorum olacak. Senin kullandığın Atom temasının ismi nedir? Bende kullanacağım da çok hoşuma gitti.

merhaba abi sesli asistan videonu izledim ama çalıştırınca 15.satırda hata alıyorum acaba kodu bana atablirmisin yanlış yazıyorum heralde

Tartısmaya Katılmak İster Misiniz ?

Eposta adresiniz paylasılmayacaktır..

Daha Önceki Yazılar